21 лютага – Дзень роднай мовы

Ярка і запамінальна прайшоў у нашай школе традыцыйны Дзень роднай мовы. У гэтым годзе ён праходзіў пад дэвізам ”Калі крылаў няма – не ўзляціць увысь бусел, калі мовы няма – няма нас – беларусаў”.

21 лютага – Дзень роднай мовы

Ярка і запамінальна прайшоў у нашай школе традыцыйны Дзень роднай мовы. У гэтым годзе ён праходзіў пад дэвізам  ”Калі крылаў няма – не ўзляціць увысь бусел, калі мовы няма – няма нас – беларусаў”.

Напярэдадні настаўнікі беларускай мовы раздрукавалі і размясцілі на стэндзе разнастайную  інфармацыю пад назвай  “Куточак роднай мовы”. На другім стэндзе вучні і настаўнікі маглі пазнаёміцца з цікавымі фактамі з гісторыі Свята і нашага Роднага краю.

У школьнай бібліятэцы была арганізавана выстава кніг “Чытай па-беларуску – паважай сваё” і прайшла акцыя “Добры ранак! Трымай абаранак. Вазьмі пачытаць беларускую кніжку – атрымаеш абаранак! ”

У фае школы традыцыйна была арганізавана “Музычная гасцёўня”.  Дзеці мелі магчымасць пазнаёміцца з сучаснымі беларускімі песнямі, паспяваць караоке. Тут жа непадалёку  можна было прызнацца ў любові да Роднай мовы і Роднага краю, прыняўшы ўдзел у конкурсе  сэлфі  “Я люблю родную мову”.

Для вучняў першых і другіх  класаў, якія ў гэты час аздараўляліся ў прышкольным лагеры “Родничок”, быў арганізаваны прагляд мультстужак “Лагодны воўк”, “Мядзведзік-фантазік”, “Піліпка” і “Палінка”. Гэта іх першыя крокі да роднай мовы.

А найбольш запамінальнай была сустрэча з любімымі Бабуляй і Дзядулем, якія ўжо  другі год запар “запрашаюць да сябе ў госці” ўсіх вучняў нашай школы.  У гэтым годзе яны прапаноўвалі  сваім маленькім  сябрам:

" Усміхніся, павітайся па-беларуску і атрымай…” І кожны, хто прывітаўся, атрымаў смачную цукерку.

Нам, беларусам, многія могуць пазайздросціць: у спадчыну нам засталася па-сапраўднаму ўнікальная мова. Паводле даследаванняў ЮНЭСКА, беларуская мова з’яўляецца самай мілагучнай пасля італьянскай. Самая мілагучная, багатая, жывая, песенная і старажытная… Беларуская мова заслугоўвае таго, каб яе любілі і на ёй гаварылі.

Каб любіць наш родны край,

Сваёй мовы не кідай.

Моц і годнасць у ёй – словы,

Усіх вітайце на роднай мове.